PRZEPIS NA WINO ZE ŚLIWEK
Wino śliwkowe sporządza się rzadziej niż wina z innych owoców, głównie z powodu trudności w uzyskaniu moszczu i wydobyciu soku ze śliwek. Proces tłoczenia jest dość uciążliwy, dlatego zaleca się zastosowanie enzymu pektolitycznego do rozdrobnionych owoców w temperaturze około 50-60°C. Młode wino śliwkowe trudniej się klaruje i powoli dojrzewa, osiągając najlepszy aromat i smak dopiero po około pięciu latach leżakowania.
Nie każda odmiana śliwek nadaje się do produkcji wina. Najlepsze są najsłodsze gatunki, takie jak węgierki, renklody i mirabelki.
Ze względu na wyjątkowy bukiet smakowy i aromatyczny, wino śliwkowe warte jest cierpliwości i starannej produkcji. Najlepsze śliwki do wina to te dojrzałe, zdrowe i wydrylowane. Aby uzyskać więcej soku i lepszy rozkład owoców, można śliwki rozdrobnić, usunąć pestki i zamrozić.
Wskazówka dla winiarza dotycząca śliwek:
-
10 kg owoców odpowiada ok. 6 litra soku.
-
10 litrów soku z ok. 22 kg owoców.
-
Kwasowość ogólna 7 - 9 g/l,
-
Zawartość cukru ok. 50 - 100 g/l,
W przypadku mało kwaśnych śliwek można dodać 20 g kwasku cytrynowego.
Przygotowanie wina śliwkowego: Należy postępować zgodnie z instrukcją krok po kroku. W skrócie: Śliwki należy wydrylować, zmiażdżyć i sparzyć wodą o temperaturze około 50°C. Następnie dodać enzym i zostawić na 2 godziny. Po ostudzeniu dodać połowę pożywki oraz przygotowane drożdże według instrukcji. Po dwóch dniach przecedzić owoce, odcisnąć przez prasę, przelać do balonu, dodać syrop cukrowy, resztę pożywki i pozostawić do fermentacji. Ważne, aby fermentacja nie odbywała się w zbyt wysokiej temperaturze. Gotowe wino należy jak najszybciej zlać znad osadu.
Wino powinno leżakować w ciemnym i chłodnym miejscu przez co najmniej 6 miesięcy. Po tym czasie należy je sklarować i przelać do butelek. Im dłużej wino będzie leżakować, tym bardziej dojrzały i wykwintny będzie jego smak. Najlepszy bukiet smakowy i aromatyczny osiąga po około 5 latach.
Dodatkowa wskazówka: Wydajność oraz zawartość cukrów i kwasów w owocach zależy od ich odmiany, stopnia dojrzałości, sposobu uprawy oraz nasłonecznienia. Ilość uzyskanego soku zależy również od metody wyciskania. Prasa do owoców daje najlepsze efekty, podczas gdy użycie sokowirówki może wiązać się z utratą nawet 20% soku. W produkcji domowej stosuje się uśrednione wartości kwasów, cukru i soku, jednak dla bardziej zaawansowanych winiarzy zaleca się użycie refraktometru oraz kwasomierza.
LISTA ZAKUPÓW:
DROŻDŻE WINIARSKIE
[product id="2722, 2736, 1499"]
POŻYWKA WINIARSKA
[product id="2674, 2675, 689, 29"]
ENZYM PEKTOLITYCZNY
[product id="121, 2786, 2846, 2981"]