BLACK FRIDAY do 8% na całe zakupy z kodem: BF2023

Masz pytania? Zadzwoń!

(0048) 600 36 77 50   |   22 783 88 40

Wino z Aronii 0
Wino z Aronii

PRZEPIS NA WINO Z ARONII

Aronia jest bogatym źródłem wielu drogocennych składników odżywczych. Uznawana jest jako naturalne lekarstwo i pomaga w zapobieganiu m.in. miażdżycy, nadciśnieniu oraz zmniejsza ryzyko nowotworów. Zawiera mnóstwo ważnych przeciwutleniaczy, witaminy C, B2, B3, B9, P, oraz E, ponadto żelazo, wapń, molibden, miedź, jod, bor oraz mangan. Dzięki swoim właściwościom aronia jest popularnym składnikiem wielu przetworów. Zarówno tych bez alkoholowych, jak dżem i sok z aronii, jak i tych procentowych jak nalewka, czy wino z aronii.

   

Przeciwwskazania: Niskie ciśnienie tętnicze krwi, problemy z żołądkiem, nadkwasota, wrzody, zaparcia, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył.

Owoce muszą być zdrowe i dojrzałe. Im bardziej słodkie i dojrzałe będą owoce, tym większe szanse na otrzymanie dobrej jakości wina. Wino z aronii może być zbyt cierpkie i aby tego uniknąć, przed przygotowaniem wina, potrzymaj owoce przez kilka dni w zamrażalniku.

  

Wina z aronii są idealnym materiałem kiperskim jako niewielki dodatek smakowy do win o niskiej zawartości garbników np. wino z truskawek, gruszek, jabłek.

 

Wskazówka dla winiarza dotycząca aronii:

  • 10 kg owoców odpowiada ok. 6,5 litra soku.

  • 10 litrów soku z ok. 15 kg owoców.

  • Kwasowość ogólna 10 g/l,

  • Zawartość cukru ok. 70 g/l,

 

Przygotowanie wina z aronii:

Podążać z naszą „Instrukcją krok po kroku”.

W skrócie: Aronię należy dokładnie przebrać, zepsute odrzucić, potem umyć i zamrozić. Owoce rozmrozić, wrzucić do pojemnika fermentacyjnego, zalać 2/3 dawki wrzącej wody z 2/3 dawki cukru. Po ostudzeniu do 40°C dodać enzym pektolityczny, dokładnie wymieszać np. mieszadłem do betonu  i pozostawić w ciepłym miejscu na 2 godziny. Później przy temperaturze 25°C dodać pożywkę oraz drożdże. Fermentować w miazdze 4-7 dni. Potem przecedzić, moszcz wycisnąć, dodać ostudzony syrop cukrowy z pozostałej 1/3 dawki wody i 1/3 dawki cukru i przelać do balona szklanego i fermentować z rurką fermentacyjną. Po 4 miesiącach wino zlać znad osadu.

Dobre efekty daje mieszanka aronii z jabłkiem i wywar z liści malin, które dodatkowo łagodzą smak i dodają cenne dla zdrowia składniki. 

Czas leżakowania w ciemnym i chłodnym miejscu przez okres minimum 6 miesięcy, potem sklarować i przelać do butelek.

Im dłuższy okres leżakowania w butelkach, tym wino będzie bardziej dojrzalsze i wyborne w smaku.

 

Wskazówka dla winiarza:

Wydajność i zawartość naturalnych cukrów i kwasów w owocach różni się od rodzaju, a także od stopnia ich dojrzałości, sposobu uprawy, nasłonecznienia. Ilość uzyskanego soku jest zależny od sposobu wyciskania. Prasa do owoców daje najlepsze efekty, a przy np. sokowirówce możemy mieć straty nawet do 20%. Przy domowej produkcji wina uwzględniamy wartości uśrednione ilości kwasów, cukru i soku.

Dla zaawansowanych winiarzy polecamy refraktometr oraz kwasomierz.

 

LISTA ZAKUPÓW:

DROŻDŻE WINIARSKIE

[product id="2726, 2736, 1502"]

POŻYWKA WINIARSKA

[product id="2674, 2675, 689, 29"]

ENZYM PEKTOLITYCZNY

[product id="121, 2786, 2846, 2981"]

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
O nas

Wieloletnie doświadczenie oraz znajomość rynku pozwala nam służyć Państwu radą i pomocą przy rozpoczęciu przygody z nowym hobby.

Zawsze swoim klientom służymy radą i pomocą. Pomagamy w znalezieniu przepisów, w zakupie surowców pomocnych w rozwijaniu naszego hobby.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć i treści bez pisemnej zgody autora zabronione.
Sklep internetowy Shoper.pl