Masz pytania? Zadzwoń!

(0048) 600 36 77 50   |   22 783 88 40  

Wino z Winogron Ciemnych 0
Wino z Winogron Ciemnych

PRZEPIS NA WINO Z CIEMNYCH WINOGRON

Domowe wino z winogron nie tylko wybornie smakuje, lecz także ma właściwości zdrowotne zwłaszcza, to wytworzone z ciemnych owoców. Winogrona są znane ze swoich właściwości antynowotworowych. Dzieje się tak, za sprawą zawartości flawonoidów w pestkach, skórkach i szypułkach winogron. Flawonoidy wraz z witaminami A i C w winogronach działają jak naturalne przeciwutleniacze. Pozwalają one na usuwanie z organizmu wolnych rodników, przez co winogrona powstrzymują rozwój nowotworów. Winogrona są również źródłem chromu, miedzi i cynku.

ZBIÓR WINOGRON

Winogrona należy zbierać, gdy są w pełni dojrzałe. Termin zbiorów zależy od odmiany i pogody. Zwyczajowo zbiorów dokonuje się pod koniec września i w październiku. Najlepiej ze zbiorem należy przeczekać do pierwszych przymrozków, wtedy owoce będą zawierały więcej cukru i oddadzą lepiej sok.

Uprawa winorośli jest coraz bardziej popularna przez właścicieli ogródków oraz działkowców, uzyskując lepszej, bądź gorszej jakości winogrona. Zależy to od stopnia nasłonecznienia, gleby i wilgotności. Uprawa winorośli jest coraz bardziej popularna przez właścicieli ogródków oraz działkowców, uzyskując lepszej bądź gorszej jakości winogrona. Zależy to od stopnia nasłonecznienia, gleby i wilgotności.

SOK Z WINOGRON

Sam wyciśnięty sok z winogron może wskazać zawartość ekstraktu w granicach od 5 - 20 °Blg. Z winogron o zawartości ekstraktu 17-20 °Blg można uzyskać bez dodatku cukru lekkie wino gronowe o mocy ok 8-10%. Wino gronowe o średniej mocy można otrzymać z moszczu ok. 25 °Blg. W innych przypadkach skład moszczu należy uzupełnić cukrem do zawartości ekstraktu 25-30°Blg.

Przy winach lekkich cukier należy dodawać jednorazowo, przy winach stołowych – w dwóch porcjach, a przy mocnych nawet w trzech porcjach.
By powstało domowe wino, najlepiej najpierw pozyskać owocowy moszcz, czyli sok wyciśnięty z owoców. Możemy go wycisnąć jak i ręcznie przez prasę albo miażdżąc owoce tłuczkiem.

 

DROŻDŻE SZLACHETNE DO WINA Z WINOGRON, TAK CZY NIE?

Jest kilka powodów, dlaczego zalecamy opłukiwanie winogron i dodanie drożdży szlachetnych do fermentacji. Na skórkach winogron znajdują się naturalne dzikie drożdże, dzięki którym można również przeprowadzić fermentację. Podczas mycia dzikie drożdże są usuwane. Nie jesteśmy w stanie ustalić ile faktycznie i jakiej jakości są dzikie drożdże, może być ich zbyt mało do przeprowadzenia pewnej, stabilnej fermentacji. Proces mógłby nie ruszy albo nie przefermentować do końca, przez co wino byłoby słodkie i bardzo słabe. Również nie wiemy jakie mikroorganizmy mogą się znajdować na skórce. Może to wpłynąć na jakość finalnego wyrobu.

Przygotowanie wina na dzikich drożdżach jest po prostu zdecydowanie bardziej ryzykowne.  Ratowanie fermentacji z dzikich drożdży nie jest proste, jak się wydaje.

Zatem zalecamy zastosowanie szlachetnych szczepów drożdży typu Saccharomyces cerevisiae np. Professional Grape Wine Yeast, Starongferm Bayanus GT, Turbo Star Bayanus G995.

 

Wskazówka dla winiarza dotycząca winogron:

  • 10 kg owoców odpowiada ok. 6 litrów soku.

  • 10 litrów soku z ok. 16 kg owoców.

  • Kwasowość ogólna 16 g/l,

  • Zawartość cukru ok. 200-240 g/l,

Przygotowanie wina z ciemnych winogron:

Winogrona należy przepłukać zimną wodą, dokładnie przejrzeć, odrzucić zgniłe i uszkodzone. Również owoce powinny być obrane skrupulatnie z szypułek oraz łodyżek z powodu ich gorzkiego smaku. Im owoce dojrzalsze, tym lepsze uzyskamy wino. Jeżeli winogrona nie są zbyt dojrzałe, to należy zostawić je na kilka dni w suchym, przewiewnym miejscu, celem dojrzenia.

Podążać z naszą „Instrukcją krok po kroku”.

W skrócie: do zmiażdżonych owoców dodać dawkę wody wrzącej i dawkę cukru, po ostudzeniu dodawać enzym pektolityczny, pożywkę winiarską, drożdże winiarskie. Później oddzielić owoce, wygnieść, przecisnąć, dodać syrop cukrowy, przelać do balona, odczekać miesiąc.

Czas leżakowania w ciemnym i chłodnym miejscu przez okres minimum 6 miesięcy, potem sklarować i przelać do butelek.
Im dłuższy okres leżakowania w butelkach, tym wino będzie dojrzalsze i wyborne w smaku.

Wskazówka dla winiarza:

Wydajność, zawartość naturalnych cukrów i kwasów w owocach różnią się w zależności od rodzaju, od stopnia dojrzałości, sposobu uprawy oraz nasłonecznienia. Ilość uzyskanego soku jest zależny od sposobu wyciskania. Prasa do owoców daje najlepsze efekty, a przy np. sokowirówce możemy mieć straty nawet do 20%.

Przy domowej produkcji wina należy brać pod uwagę wartości uśrednione ilości kwasów, cukru i soku.
Dla zaawansowanych winiarzy polecamy refraktometr oraz kwasomierz.

 

Komentarze do wpisu (0)

Chmura tagów
O nas

Wieloletnie doświadczenie oraz znajomość rynku pozwala nam służyć Państwu radą i pomocą przy rozpoczęciu przygody z nowym hobby.

Zawsze swoim klientom służymy radą i pomocą. Pomagamy w znalezieniu przepisów, w zakupie surowców pomocnych w rozwijaniu naszego hobby.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć i treści bez pisemnej zgody autora zabronione.
Sklep internetowy od home.pl